HOCHTIEF ·
·

Poznański Oddział HOCHTIEF Polska oddał do użytku nowy budynek dydaktyczno-warsztatowy - Otwarcie obiektu 10 grudnia 2012 roku

W ramach realizacji projektu dla Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu powstał nowy budynek dydaktyczno-warsztatowy uczelni wraz z otaczającą infrastrukturą. Nowy budynek u zbiegu ulic Traugutta i Krasińskiego zajmuje powierzchnię ponad 13 000 mkw. i mieści Centrum Sztuk Użytkowych oraz Centrum Innowacyjności. Obiekt ma cztery kondygnacje nadziemne i jedną podziemną, jego wysokość do poziomu attyki sięga 25 metrów. Najwyższe kondygnacje obiektu zostały wycofane w miejscu jego zetknięcia się z sąsiadującymi kamienicami, dzięki czemu zmniejszono różnice wysokości budynków. Na parterze znajdują się pracownie projektowe oraz studia ceramiki i szkła, gdzie mogą pracować studenci w specjalnie dla nich stworzonej mini hucie do wytopu szkła.

Wyższe poziomy Centrum zajęły między innymi trzy sale seminaryjne: dwie mniejsze i jedna większa, która może pomieścić 150 studentów. W części podziemnej poza parkingiem przewidziano m.in. magazyny pracowni rzeźby, ceramiki, wzornictwa oraz szkła. Obiekt wyróżnia kształt w formie prostej bryły okrytej szklaną elewacją. Przeszklone ściany nadają budynkowi lekkości. Centralny punkt Akademii stanowi ogród, z założenia zielona wyspa, która odbija się od szklanej elewacji, zyskując charakter rozszerzającego się parku.

Projekt "Budowa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności" był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach działania 11.3-Infrastruktura szkolnictwa artystycznego, Priorytet XI - Kultura i Dziedzictwo Kulturowe Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

„Każdy obiekt, który oddajemy inwestorowi do użytku, w pewien sposób określa charakter miejsca, w którym powstał. Troską każdego partnera inwestycji, od projektanta aż po wykonawcę prac budowlanych, jest jak najlepsze wpisanie budynku w istniejącą architekturę. W przypadku rozbudowy Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu musieliśmy dokonać swoistego połączenia historii z nowoczesnością. Projekt wymagał bowiem wybudowania nowoczesnego obiektu edukacyjnego, który umożliwi montaż profesjonalnego wyposażenia technologicznego, oraz połączenia go z istniejącą budowlą Akademii. W efekcie dobrej współpracy i zaangażowania wszystkich partnerów inwestycji osiągnęliśmy wszystkie założenia projektowe. Z satysfakcją oddajemy inwestorowi budynek, który będzie nie tylko służył celom edukacyjnym, ale także przez ciekawe rozwiązania architektoniczne umożliwi osobom odwiedzającym galerię zewnętrzną Uczelni bezpośredni kontakt ze sztuką.” - powiedział Robert Kasprzak, dyrektor Przedstawicielstwa  HOCHTIEF Polska we Wrocławiu.