Prestiżowe wyróżnienia za realizację obiektów w Gdańsku, Poznaniu i Warszawie

Trzy projekty, w realizacji których udział brał HOCHTIEF Polska, zostały nagrodzone w XXVII edycji prestiżowego konkursu Budowa Roku, organizowanego przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współpracy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 27 czerwca 2017 r. w gmachu Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zrealizowane w latach 2014-2017 przez konsorcjum HOCHTIEF Polska, HOCHTIEF Solutions, Warbud (lider), otrzymało tytuł „Budowa Roku 2016” (nagrodę I stopnia) w kategorii obiekty oceniane indywidualnie. Obiekt złożony siedmiokondygnacyjnej częściowo przeszklonej pochyłej wieży o wysokości 40 m oraz z sześciokondygnacyjnej części podziemnej. Prócz pomieszczeń ekspozycyjno-muzealnych mieszczą się w nim sale wykładowe, konferencyjne i kinowe, biblioteka, archiwa, magazyny eksponatów oraz garaż podziemny. Powierzchnia całkowita budynku wynosi ok. 58 000 m kw.

Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK) w Poznaniu, zrealizowana w latach 2014-2016 przez konsorcjum HOCHTIEF Polska, HOCHTIEF Solutions (projekt i budowa obiektów kubaturowych, wewnętrznej infrastruktury drogowej i towarzyszącej wraz z instalacjami) oraz Hitachi Zosen Inova (technologia), zdobyła tytuł „Budowa Roku 2016” (nagrodę II stopnia) w kategorii obiekty przemysłowe. Jest to pierwszy w Polsce projekt zrealizowany w formule PPP w sektorze gospodarki odpadami. Partnerem publicznym inwestycji jest Miasto Poznań, a partnerem prywatnym firma SUEZ Zielona Energia. Rocznie ITPOK w Poznaniu będzie produkować prąd i ciepło z ok. 210 tys. ton odpadów. Jednym z głównych elementów ciągu technologicznego Instalacji jest betonowy bunkier odpadów. Jego ściany zajmują powierzchnię ok. 13 000 m kw., a ich wysokość sięga 35 m. Do jego budowy zużyto ok. 4 300 m sześc. betonu. Oprócz tego zrealizowano też pylon komunikacyjny, którego ściany mają wysokość 43,5 m. Łączna powierzchnia zabudowy ITPOK wynosi 11 535 m kw. Do jej budowy zużyto łącznie 19 000 m sześc. betonu monolitycznego oraz 3 000 t stali zbrojeniowej.

Tytuł „Budowa Roku 2016” (nagrodę II stopnia) w kategorii obiekty biurowe otrzymał II etap kompleksu Business Garden Warszawa, zrealizowany w latach 2014-2017 przez HOCHTIEF Polska Oddział w Warszawie. Projekt składa się z czterech budynków o siedmiu kondygnacjach nadziemnych i dwóch podziemnych oraz jednego z sześcioma kondygnacjami nadziemnymi i jednej podziemnej. Wykonano je z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań projektowych i technologicznych, zgodnie z wytycznymi certyfikacji standardów LEED Platinum. Łączna powierzchnia obiektów wynosi ok. 102 000 m kw.