Nagrodzony projekt zrealizowany przez konsorcjum HOCHTIEF Polska i HOCHTIEF Solutions AG – inwestycja, gdzie historia zatoczyła koło

Nagroda została przyznana w kategorii obiekty komunalne i komunikacja w XXVI edycji konkursu „Budowa Roku”, organizowanego przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 24 maja 2016 roku, w gmachu NOT, w Warszawie. Wyróżnienie jest urodzinowym prezentem dla obiektu, który został oddany do dyspozycji podróżnych prawie rok temu. Prace przy realizacji projektu rozpoczęły się we wrześniu 2012 roku i zakończyły w kwietniu 2015 roku.

W efekcie prac powstał obiekt o powierzchni ok. 60 000 mkw., gdzie znajduje się infrastruktura niezbędna do obsługi pasażerów. 48 stanowisk check-in, biura i kasy linii lotniczych, stanowiska biur podróży, punkty kontroli bezpieczeństwa, dwa salony Executive Lounge, pomieszczenia modlitwy i medytacji dla różnych religii, ambulatorium oraz system obsługi bagażu (BHS). Podróżni mogą korzystać też z wypożyczalni samochodów, lokali usługowych, restauracji, kawiarni i banku, zaś dogodny dostęp do stacji SKM zapewnia 60-metrowy tunel. Dla odprowadzających przygotowano taras widokowy, który jest dostępny również dla osób niepełnosprawnych. Ponadto na dachu terminala zamontowano ogniwa fotowoltaiczne o łącznej powierzchni 7 000 mkw. Zakres robót obejmował też zintegrowanie Terminala A z terminalem T2, dzięki czemu obiekt tworzy całość w zakresie architektonicznym, technicznym i funkcjonalnym. Związane z budową Terminala A prace poprzedziła kompleksowa rozbiórka znajdującego się w tym miejscu terminala T1, wybudowanego przez HOCHTIEF w latach 1990-1992. Było to pierwsze zlecenie realizowane przez HOCHTIEF w Polsce. Tym samym historia zatoczyła koło. Z kolei latem 2011 roku spółki HOCHTIEF dokończyły rozbudowę Lotniska Chopina w Warszawie, która obejmowała budowę pirsu centralnego i dokończenie budowy pirsu południowego terminala.

Nagroda w konkursie „Budowa Roku” dla Terminala A jest już ósmym wyróżnieniem przyznanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa inwestycji zrealizowanej przez HOCHTIEF Polska.