Podpisano kontrakt na realizację inwestycji o wartości ponad 172 mln zł (około 40 mln euro)

We wtorek 2 lutego przedstawiciele HOCHTIEF Polska oraz Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon podpisali umowę na realizację siedziby Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. W uroczystości uczestniczyli również członkowie zarządu Województwa Małopolskiego, które jest liderem tego projektu. Wartość kontraktu to ponad 172 mln zł. Zgodnie z umową prace rozpoczną się niebawem i zakończą na początku roku 2023.

W ramach zlecenia powstanie obiekt o powierzchni całkowitej ok. 27 500 m2 i powierzchni użytkowej blisko 14 100 m2. Budynek o trójkątnym, opływowym kształcie, będzie się składał z czterech brył, połączonych wspólną elewacją i podziemiem. Znajdą się w nim m.in. sale wystawowe, laboratoryjne, restauracja oraz przestrzeń konferencyjna, a także podziemny parking z możliwością ładowania samochodów elektrycznych. Kontakt obejmuje także wykonanie infrastruktury zewnętrznej, w tym m.in. dróg wewnętrznych, ścieżek rowerowych i miejsc postojowych dla samochodów osobowych i autokarów. Ponadto na dachu Cogiteonu zaplanowano pierwszy w Krakowie spacerowy ogród o powierzchni prawie 10 000 m2. Obok budynku powstanie park z blisko 300 drzewami, ponad 450 krzewami, łąkami kwietnymi oraz eksponatami plenerowymi.

W obiekcie zastosowano rozwiązania technologiczne przyjazne dla środowiska. Pompa ciepła i częściowe posadowienie w ziemi pozwolą wykorzystać energię gruntu do ogrzewania i chłodzenia, a system inteligentnego zarządzania budynkiem BMS będzie pomocny w optymalnym wykorzystaniu zasobów.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon powstanie w krakowskiej dzielnicy Czyżyny w pobliżu lotniska Rakowice-Czyżyny. Autorem projektu jest pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci z Wrocławia. Budowa finansowany jest ze środków Unii Europejskiej oraz środków z budżetu Województwa Małopolskiego. 

Podpisanie Cogiteon 02.2020 crCogiteon S3

(C)MCN Cogiteon

Wiz Cogiteon 01 cr Heinle Wischer und Partner Architekci

© Heinle, Wischer und Partner Architekci

Wiz Cogieon 01 cr MCN Cogiteon

© MCN Cogiteon