Nowoczesny budynek z unikatową elewacją i wieloma udogodnieniami dla użytkowników przekazany inwestorowi

HOCHTIEF Polska zakończył budowę obiektu dydaktycznego dla Uniwersytetu Warszawskiego. Jest to drugi etap inwestycji zlokalizowanej przy ul. Dobrej 55 na warszawskim Powiślu. Docelowo budynek będzie użytkowany przez wydziały Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej oraz inne jednostki Uniwersytetu Warszawskiego.

Nowy obiekt ma 2 kondygnacje podziemne i 4 nadziemne. W jego bryle zaprojektowano przestrzenie wspólne na czterech zielonych dziedzińcach, a na dachu zielony ogród. Całkowita powierzchnia użytkowa budynku wynosi blisko 25 tys. m kw. Jest on połączony funkcjonalnie i wizualnie z gmachem powstałym w pierwszym etapie.

„Prace budowlane rozpoczęliśmy w czerwcu 2019 roku. W międzyczasie musieliśmy sprostać wyzwaniom związanym z pandemią covid, ale przekazaliśmy ten obiekt w ustalonym terminie. Budynek jest już po wszystkich odbiorach, ma pozwolenie na użytkowanie. Jest to nowoczesny obiekt z wieloma udogodnieniami dla użytkowników ” – mówi Monika Rakowska, Kierownik Kontraktu z HOCHTIEF Polska.

„Budynek naukowo-dydaktyczny przy ul. Dobrej 55 jest największą inwestycją programu wieloletniego pod względem powierzchni i nakładów finansowych. Budynek będzie służył studentom i pracownikom m.in. wydziałów Neofilologii oraz Lingwistyki Stosowanej. Zastosowano w nim nowoczesne rozwiązania budownictwa ekologicznego. Poza pomieszczeniami dydaktycznymi w gmachu będą się również znajdować: przestrzeń biblioteczna, administracyjną, socjalna, gastronomiczna oraz techniczna. Co dla nas ogromnie ważne, jak każdy nowy budynek, który powstaje na naszej uczelni, również ten będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, słuchową i wzrokową” – podsumowuje prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

W ramach kontraktu zrealizowanego dla Uniwersytetu Warszawskiego HOCHTIEF Polska wykonał 99 sal dydaktycznych, 70 pomieszczeń administracyjnych, 39 pomieszczeń naukowo-badawczych, 17 przestrzeni wypoczynkowych dla studentów, 11 pomieszczeń socjalnych dla pracowników, 7 sali konferencyjnych, 3 pomieszczenia czytelni/bibliotek, salę multimedialną, która pomieści ponad 150 osób, z przeznaczeniem na koncerty, spotkania lub konferencje.

Wyróżnikiem budynku przy ul. Dobrej 55 jest unikatowa elewacja: od ulicy Wiślanej wykonana ze wstępnie patynowanej blachy miedzianej, a od strony ulicy Browarnej oraz Lipowej -  w systemie tzw. „podwójnej skóry”. Taka konstrukcja pozwala na umożliwienie dopływu świeżego powietrza z zewnątrz do pomieszczeń przy zachowaniu odpowiedniego komfortu akustycznego. Rolety zewnętrzne zapewniają ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem, a tym samym zbędnym zużyciem energii potrzebnej do chłodzenia pomieszczeń.

Zielony dach to rekreacyjna przestrzeń wspólna z wytyczonymi ścieżkami pośród zróżnicowanej roślinności. Jest on przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Ciekawym rozwiązaniem są schody z pięknym widokiem na Park Kazimierzowski.

Obiekt wyposażony jest w dużą liczbę nowoczesnych rozwiązań, które obniżają koszty eksploatacji, poprawiają bezpieczeństwo i stanowią udogodnieniami dla użytkowników. To między innymi: panele fotowoltaiczne, gruntowy wymiennik ciepła, kontrola dostępu do pomieszczeń w całym budynku, możliwość sterowania automatyką obiektu z jednej centrali, jak i indywidualnie z poziomu pomieszczenia.

Obecnie trwa proces wyposażania wnętrz, usuwania usterek i kompletacji dokumentacji powykonawczej, w tym trójwymiarowego modelu BIM.

Pierwsze zajęcia ze studentami mają rozpocząć się w roku akademickim 2022/2023.

(C) HOCHTIEF Polska