Cogiteon to obiekt o powierzchni 14 000 m2. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, 2-hektarowy park i 1-hektarowy ogród na dachu. Małopolskie Centrum Nauki składa się z 4 pawilonów, połączonych wspólną fasadą. Budynek stopniowo wznosi się od poziomu gruntu od pasa startowego dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny w kierunku Alei Bora-Komorowskiego. Większość z nich zlokalizowana jest pod ziemią i wykorzystuje energię gruntową.

W ramach inwestycji powstała interaktywna wystawa stała „Człowiek i jego sny”, osobna wystawa dla dzieci, a laboratoria zostały wyposażone w profesjonalny sprzęt. Sama wystawa stała zajmuje ponad 2,2 tys. metrów kwadratowych. metrów kwadratowych powierzchni i składa się m.in. z około 100 interaktywnych eksponatów. Cogiteon posiada także 6 laboratoriów i pracowni do prowadzenia warsztatów edukacyjnych oraz sale konferencyjno-eventowe.

Ważnym akcentem projektu jest także zieleń i rozwiązania ekologiczne. Na dachu ośrodka rośnie 12 drzew, a w parku przylegającym do centrum około 300. Znajdują się tu byliny, kwiaty, trawy i eksponaty plenerowe. Unikalnym rozwiązaniem w regionie jest ścieżka spacerowa z ogrodami biegnącymi na dachu obiektu, z której podziwiać można panoramę Krakowa. Teren rekreacji plenerowej jest ogólnodostępny i uzupełnia ofertę edukacyjną ośrodka.

Ciekawostką dla zwiedzających jest również odkryty podczas niemiecki bunkier paliwowy z II wojny światowej, który wykomponowano w tereny zielone obiektu.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 284 mln zł, z czego prawie 3/4 to koszt prac budowlanych i zagospodarowania terenu parku.

 

 

HOCHTIEF Polska, jeden z wiodących generalnych wykonawców w kraju, należący do Grupy HOCHTIEF, globalnego koncernu infrastrukturalnego, prowadzącego działalność w zakresie budownictwa, usług i koncesji/partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w Australii, Ameryce Północnej i Europie.  Zatrudniając około 37 000 pracowników i osiągając w 2022 roku obrót w wysokości około 26 mld euro, HOCHTIEF jest obecny na całym świecie, koncentrując się na rynkach rozwiniętych.  Poprzez CIMIC koncern jest liderem rynku w Australii. W USA HOCHTIEF, za pośrednictwem firmy Turner, zajmuje pozycję nr 1 na rynku budownictwa ogólnego. Flatiron należy do najważniejszych graczy w dziedzinie robót budowlanych, głównie w zakresie infrastruktury transportowej. HOCHTIEF posiada 20% udziałów w Abertis, wiodącym międzynarodowym operatorze dróg płatnych. Dzięki swojemu zaangażowaniu w zrównoważony rozwój HOCHTIEF od 2006 roku jest notowany w Dow Jones Sustainability Indexes.

HOCHTIEF Polska specjalizuje się w budownictwie obiektów kubaturowych i infrastrukturalnych. Firma wraz z HOCHTIEF PPP Solutions oferuje udział w realizacji projektów w modelu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w sektorze infrastruktury socjalnej na rynku polskim. Polska spółka posiada biura
w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Katowicach. Więcej informacji na stronie www.hochtief.pl